osobnosti

Zdeněk Růžička

Se narodil 15. dubna r. 1925 v Ivančicích v domě Na Brněnce, kde měli Růžičkovi cihelnu.

V roce 1935 se Růžičkovi přestěhovali do Tetčic. V té době se právě dostavěla sokolovna a tatínek Zdeňka Růžičky ji vybavil gymnastickým nářadím. Tak mohl být vytvořen místní gymnastický oddíl Sokol Tetčice a Zdeněk začal s vážným a soustavným tréninkem.

Činnost Sokola však byla hned na začátku války zakázána. Mladí sokolové se nevzdali a zřídili si náhradní tělocvičnu v otcově cihelně, kde pokračovali v nácviku gymnastických prvků. Jak už to bývá, oč horší byly podmínky pro trénink, o to větší štěstí měl Zdeněk v podpoře ze strany nejbližšího okolí.

Po válce vystudoval keramickou průmyslovku v Plzni, hostoval v Sokole Plzeň a od roku 1947 se stal jednou z hvězd gymnastické reprezentace.

Oženil se v roce 1949, má dceru a dva syny.Zdeněk Růžička se zúčastnil třikrát olympijských her, mistrovství světa i mistrovství Evropy. Samozřejmě také všech mistrovství republiky a řady mezistátních utkání.

Od roku 1957 byl trenérem brněnské gymnastiky, kde vychoval řadu svých následovníků pro gymnastickou reprezentaci. Během trenérské činnosti úspěšně ukončil trenérské studium na FTVS Univerzity Karlovy v Praze.

Po roce 1990 začal pracovat na obnově Sokola Brno I a do roku 2004 byl jeho starostou.

Sportovní úspěchy:

OH 1948 Londýn – bronzové medaile za kruhy a prostná

OH 1952 Helsinky – 6. místo v družstvech

OH 1956 Melbourne – 4. místo v družstvech

MS 1954 Řím – 5. místo v družstvech MS 1955 Frankfurt – 6. místo v jednotlivcích na bradlech

absolutní vítěz mistrovství republiky v letech 1948, 1954 a 1956

Trenérské úspěchy: výchova gymnastických reprezentantů Reizenthalera, Zelinky, Tannenbergera, Koldovského, Janulidise, Zdeňka Růžičky ml., Víléma Růžičky a dalších.